Letní škola liturgiky 2024

Datum: úterý 20. 8. - neděle 25. 8. 2024
Místo: Želivský klášter
Téma: Duch Svatý a liturgie
Přihláška kapacita je naplněna, on-line formulář pro jednodenní návštěvu

Základní informace

Smyslem Letní školy liturgiky je umožnit účastníkům načerpat sílu z modlitby církve a hlouběji porozumět tomu, jak Duch Svatý působí v liturgii a jak liturgie Ducha umožňuje působení Ducha v církvi a v životě lidí.  

Letní škola je otevřena všem zájemcům z řad kněží, jáhnů a laiků. 

Pořadatelem Letní školy liturgiky je Liturgie.cz - Institut pro liturgickou formaci ve spolupráci s Želivským klášterem.

Přednášky

Středa 21. 8. 

Kmenové přednášky:

Duch Svatý ve mši (Radek Tichý)

Duch Svatý v Písmu (Petr Soukal)

 

Odpolední volitelné přednášky:

15:00 Červená barva (Radek Martinek)

16:15 Symbolika Růže (Radek Martinek)

16:15 Duch svatý a Písmo (Petr Soukal)

 

Čtvrtek 22. 8. 

Kmenové přednášky:

Duch Svatý v Tradici (Petr Soukal)

Epikleze (Radek Tichý) 

 

Odpolední volitelné přednášky:

15:00 Liturgie a pastorace (Václav Šustr)

16:15 Duch Svatý jako sjednotitel (Václav Šustr)

16:15 Úkon kajícnosti (Radek Tichý) 

 

Pátek 23. 8. 

Kmenové přednášky:

Liturgická gesta Ducha Svatého (Radek Tichý)

Duch Svatý v životě církve (Petr Soukal)

 

Odpolední volitelné přednášky:

15:00 Modlitba v Duchu Svatém ve společenství a v životě jednotlivce (Tadeáš)

16:15 Svědectví o působení Ducha Svatého v pastoraci (Tadeáš)

16:15 Eucharistie a eschatologie (Petr Soukal)

 

Sobota 24. 8. 

Kmenové přednášky:

Duch Svatý v životě člověka (Petr Soukal)

Uzdravení a proměna skrze liturgii (Radek Tichý)

 

Odpolední volitelné přednášky:

15:00 Hudba v Duchu Svatém (Ondřej Talaš)

16:15 Duch Svatý v hudbě (Ondřej Talaš)

16:15 Svěcení žen (Radek Tichý)

 

(Změna vyhrazena; seznam přednášek průběžně doplňujeme)

Přednášející 

Radek Tichý vystudoval liturgiku na Papežském liturgickém institutu sv. Anselma v Římě, působí jako rektor Arcibiskupského semináře v Praze.  

Petr Soukal vystudoval teologii na Papežské gregoriánské univerzitě v Římě, zde pokračuje v doktorském studiu.

Radek Martinek vystudoval teologii na Univerzitě Karlově v Praze, zde působí jako vyučující.  

Václav Šustr studuje teologii na Papežské lateránské univerzitě v Římě, zde pokračuje v postgraduálním studiu. 

Tadeáš Spišák OPraem. vystudoval teologii na Univerzitě Karlově v Praze, působí jako opat Želivského kláštera. 

Ondřej Talaš vystudoval teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, pokračuje v postgraduálním studiu na Papežském liturgickém institutu v Římě. 

Anotace odpoledních přednášek 

Červená - barva Ducha svatého. K dějinám druhé liturgické barvy (Radek Martinek)

Červená je nejdůležitější a zdaleka nejviditelnější chromatickou barvou. V semitském myšlení zastupovala život jako celek, v antickém světě byl její význam podtržen i velkou vzácností šarlatu a purpuru, který sloužil k obarvení látek. Zřejmě už ve 3. století vstoupila červená do křesťanské liturgie, aby vytvořila emocionální protějšek k bílé. Červená symbolizuje krev a oheň a v kombinaci s bílou i Tajemství inkarnace a eucharistie.

Růže ze zahrady Ducha svatého. Nejkrásnější květina v liturgii a křesťanské symbolice (Radek Martinek)

Už od Homérových dob je růže právem považována za nejkrásnější květinu. I v křesťanství je s ní spojeno množství symbolických výkladů, jež se často odrážejí v umění. Květy růže však nemusí jen zdobit oltáře, ale mohou být i přímou a velmi působivou součástí samotné liturgie.

Duch svatý a Písmo (Petr Soukal)

Abychom porozuměli lépe vztahu mezi Duchem Svatým a Písmem, tak se v přednášce zaměříme na tři klíčové otázky: Jaká je role Ducha svatého při vzniku inspirovaného textu? Jak je třeba vykládat obtížná místa Písma svatého? A jak je možné číst Písmo svaté, aby sytilo náš život a abychom zakusili, že je plné Ducha? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat ve spisech církevních otců, dokumentech magisteria a teologii.

Liturgie a pastorace (Václav Šustr)

Jelikož jsou do liturgie zapojeni lidé, je samozřejmě také pastorální. Co ale odděluje křesťanskou liturgii od jiných projevů rituality? Může se liturgie inspirovat od jiných světských aktivit, aby byla pro současný svět více atraktivní? A dá se přirozená lidská náklonnost k rituálům využít evangelizačně?

Duch svatý jako sjednotitel (Václav Šustr)

Jak působil a stále působí Duch svatý v dějinách spásy? Jakou roli hrál Duch svatý v počátcích křesťanství? Je sjednotitelem pouze církve nebo celého stvoření? Jde dohromady jednota a rozmanitost bez působení Ducha svatého? A co znamená působení Ducha svatého ad intra a ad extra?

Úkon kajícnosti (Radek Tichý)

Tématem přednášky je úkon kajícnosti ve mši svaté. Ukážeme si, kde se vzal, jak se proměňoval v dějinách, a jakou má funkci dnes. Může jít k přijímání ten, kdo přišel na mši až po úkonu kajícnosti? Odpouští úkon kajícnosti hříchy? Je rozhřešení v úkonu kajícnosti skutečným rozhřešením? Na tyto otázky budeme hledat odpověď. 

Modlitba v Duchu Svatém ve společenství a v životě jednotlivce (Tadeáš Spišák)

Držíme-li se biblických textů, zjišťujeme, tak Duch Svatý je pro naši víru zásadní. Působí v našem každodenním životě , vede nás k Nebeskému Otci, k následování Ježíše jako Pána a Spasitele a uvádí nás do svobody Božích synů a dcer. Pomáhá nám rozlišovat, co je Boží plán a co je taktika nepřítele, ďábla. V neposlední řadě náš vede ke komunikaci s Otcem. Apoštol Pavel nás vybízí, abychom se neustále nechali naplňovat Duchem Svatým. Jak toho využít v praxi při setkáních křesťanů nebo v osobním životě? Existují nějaké překážky pro naplnění Duchem Svatým?

Svědectví o působení Ducha Svatého v pastoraci (Tadeáš Spišák)

Proč je téma Ducha Svatého důležité ve všech současných evangelizačních aktivitách církve a jaké svědectví je možné podat o působení Ducha Svatého na kurzech Alfa, seminářích Otcovo srdce, duchovních obnovách pro muže a ženy, v prostředí charismatické obnovy 

Eucharistie a eschatologie (Petr Soukal)

Eschatologie je teologické pojednání o “posledních věcech” člověka a světa. Jak tato budoucnost ale souvisí s naší přítomností? A jak tuto budoucnost můžeme konkrétním způsobem již nyní zakoušet při slavení eucharistie? V přednášce se budeme věnovat tomu, jak Duch Svatý uvádí do dějin “poslední časy” a co přítomnost eschatonu znamená pro slavení eucharistie.

Hudba v Duchu Svatém (Ondřej Talaš)

"Plni Ducha zpívejte společně žalmy, chvalozpěvy a duchovní písně", čteme v listě Efezanům. V této přednášce se ponoříme se do tajemství, jak může hudba sloužit nejen jako forma uměleckého vyjádření, ale také jako mocný nástroj pro duchovní růst, prožívání víry a komunikaci s Bohem.

Duch Svatý v hudbě (Ondřej Talaš)

Praktická prezentace hudby, která svým způsobem vyjadřuje svatodušní poselství. Poslechneme si a zanalyzujeme vybrané skladby, které hudebním jazykem zachycují působení Ducha Svatého.

Svěcení žen (Radek Tichý)

V přednášce představíme starověké obřady, při nichž byly ženy ustanovovány k církevní službě jáhenek. Tyto obřady umožňují porozumět tomu, v čem se služba žen podobala a odlišovala od svěcené služby mužů a hledat na otázku, zda se má jáhenství žen obnovovat ve 21. století, nebo ne. 

 

 

 

 

Harmonogram dne 

Náplní Letní školy je společná liturgická modlitba, přednášky, semináře, čas pro setkání a rozhovory, prostor pro individuální modlitbu a odpočinek. Den je rozvržen následovně: 

7:15 Modlitba se čtením a ranní chvály v chóru baziliky

9:00 Společné přednášky

12:00 Mše svatá v bazilice

15:00 Volitelné přednášky a semináře

17:30 Nešpory v chóru baziliky

19:15 Variabilní večerní program

Jednodenní návštěva

Liturgie vyžaduje stálost a opakování a podstatou součástí letní školy je také každodenní modlitba, do níž se vrůstá teprve postupně. Ale přesto chceme vyjít vstříc zájemcům o jednodenní návštěvu. Je možné se přihlásit přes přihlašovací formulář

Ubytování

Typ A - ubytování v Želivském klášteře ve 2 lůžkovém pokoji s příslušenstvím, strava dle vlastní volby 

Typ B - ubytování v Želivském klášteře ve 2 lůžkovém pokoji se společeným příslušenství na chodbě, strava dle vlastní volby

Typ K - ubytování pro kněze v klausuře bratří premonstrátů, strava dle vlastní volby.

Účast bez ubytování, strava dle vlastní volby. 

 

Strava je k dispozici v restauraci Želivského kláštera, zájemcům nabízíme také jednoduché komunitní snídaně a večeře v konventu kláštera, zahrnuje občasnou výpomoc u mytí nádobí. 

Cena 

Cena za Letní školu závisí na zvoleném ubytování a stravě:

0 500 Kč - bez ubytování 

2 300 Kč - ubytování B a K

3 000 Kč - ubytování A

0 450 Kč - komunitní snídaně a večeře

0 900 Kč - večeře v restauraci

1 000 Kč - snídaně v restauraci

1 200 Kč - obědy v restauarci

 

STORNO poplatky: při odhlášení do 30. června včetně je storno poplatek 1 000 Kč; po 30. červnu je storno poplatek celá částka. 

Přihláška

Kapacita Letní školy je naplněna, na Letní školu je možné přijet na jednodenní návštěvu - je možné se přihlásit prostřednictvím on-line formuláře